PID, PFD

PID, PFD

Hem PFD (Proses Akış Şeması) hem de P&ID (Boru / Proses ve Enstrümantasyon Diyagramı) kimyasal / proses mühendisliği çizimleridir. Bu çizimler, sürecin çeşitli teklif verme, mühendislik tasarımı, tedarik, inşaat, işletme ve işletmeye alma aşamalarında gerektiği kadar doğru miktarda işlem bilgisi ilettikleri için çok kullanışlıdır.

Proses Akış Şeması (PFD)

Bir süreç akış şeması, sistemdeki ana ekipmanların (kolonlar, kaplar, pompalar, türbinler, ısıtıcılar vb.) Arasındaki ilişkileri gösterir. Bu şema, kimyasal sıvıların akışını ve akan kimyasal sıvıların (sıcaklık, basınç, sıvı yoğunluğu, akış hızı vb.) Özellikleriyle sürece dahil olan ekipmanı gösterir. Genel olarak, bir PFD küçük bileşenleri (basınç, sıcaklık ve akış cihazları gibi), boru sistemlerini (kontrol döngüleri, by-pass hatları, drenaj hatları vb.), Boru özelliklerini (boyut, spesifikasyon, değerler vb.) Göstermez.

PFD tüm kimyasal tesis proseslerine genel bir bakış sunar. PFD, P & ID’lerin basitleştirilmiş bir sürümüdür. Proses mühendisleri, söz konusu sıvının kimyasal prosesi ve termodinamik özelliklerine dayanarak PFD tasarlamaktan sorumludur.

Borulama / Proses ve Enstrümantasyon Şeması (P&ID)

Boru ve Enstrüman Çizimi (P&ID), PFD’den daha fazla ayrıntı içerir. Kimyasal işlemin hem büyük hem de küçük ayrıntılarını içerir. Tüm önemli ekipmanların, borulama detaylarının (servis, boyut, spesifikasyon, derecelendirme, yalıtım vb.), Enstrümantasyon detaylarının (tüm basınç, sıcaklık ve akış cihazları, kontrol vanaları, basınç emniyet vanaları, sayaçlar vb.) Ve gerçek boru güzergahını gösterir. koşullar (serbest akış, eğim, minimum mesafe, üst / alt gereksinimlerden çekme vb.).

P&ID, PFD’nin ayrıntılı bir şeklidir. Borulama, enstrümantasyon, elektrik ve güvenlik mühendisleri koordinasyonuna sahip proses mühendisleri P & ID’lerin tasarımından sorumludur. P&ID, boru mühendisleri için malzeme temini ve boru yönlendirmesine karar vermek amacıyla temel belgelerdir.

Bir P&ID en iyi P&ID geliştiricisi tarafından verilen bir açıklama sayfası yardımıyla anlaşılabilir. Gösterge sayfası, isimlendirme, etiket felsefesi, semboller, çok daha fazlası hakkında bilgi içerir.

müşterilerimiz ne diyor

BAŞLAMAYA HAZIRMISINIz?